Proč nábor nových zaměstnanců trvá tak dlouho?
Pokud jste si někdy hledali novou práci, tak jste určitě zažili následující situaci – úkol, který vypadá, že bude
za dva týdny vyřešený, se protáhne na dva měsíce usilovného hledání na pracovních portálech, chození
na zdlouhavé pohovory a čekání na odpověď, které se leckdy protáhne i do dvou a více týdnů. Pokud jste
v oboru, který vyžaduje vysokou míru odbornosti či hodně zkušeností, tak kromě pohovorů přibyde ještě vyplňování testů. Pokud jsme poctivý a kvalifikovaný pracovník, tak je celá situace ještě více frustrující – proč potenciální zaměstnavatel či HRista situaci neurychlí, pokud se jim líbíme?
V případě nabírání nových zaměstnanců je možno několik variant toho, kdo vede human resources agendu –
1) přijímá nás někdo z firmy, kdo ale není HR manažer,
2) přijímá nás interní HR manažer,
3) proces vede HR agentura, která pracuje externě pro danou firmu.
V prvním případě je odpověď na naši otázku jasná – někdo, kdo se vedle své činnosti například obchodního manažera ještě věnuje náboru nového zaměstnance (tato osoba často bývá součástí vyššího managementu
či jde přímo o majitele firmy). Takový člověk má prostě pouze omezenou dobu, které se může této činnosti věnovat. To stejné platí pro interní HR – v případě, který je v ČR nejčastější, což je případ kdy má firma pouze jednoho personalistu. V případě naší společnosti je to možnost číslo tři. Přesto nábory trvají několik týdnů, měsíců či dokonce třeba rok a půl.
I přesto, že je většinou v zájmu obou stran, aby pracovní úvazek započal co nejdříve, zdá se, že dlouhému náborovému procesu se nelze vyhnout. Jakto?
V roce 2017 proběhl výzkum monitorující délku průměrného náborového procesu od prvního kontaktu
do podepsání smlouvy. Podle dat sesbíraných na americkém trhu vědci zjistili, že zde trvá proces 23,7 dní.
V Brazílii je to dokonce ještě o trochu déle – 39,6 dní! V Indii je tento proces zase výrazně kratší, pouze 16,1 dní.
V České republice zatím nejsou data ohledně náborových procesů známá. Naše zkušenost říká, že u nižších pozic trvá nábor minimálně dva týdny, u manažerských pozic je typická doba minimálně šest až osm týdnů a to bez započtení doby potřebné pro nástup po výběru kandidáta/-tky. Dnešní situace na pracovním trhu lhůty v ČR samozřejmě zpravidla prodlužuje.
Celý proces má mnoho kroků, které kandidát nevidí – pro kandidáta je vše „připraveno“ – od zveřejnění inzerátu či oslovení na sociální síti až po zaslání pracovní nabídky a následného podpisu smlouvy. Celé „pozadí“ práce HR je tedy částečně skryto.
Velikost firmy také hraje roli. Menší firmy mohou reagovat rychleji než korporátní společnosti, neboť informace se předá příslušným osobám hned a oddělení od sebe kolikrát dělí jedna stěna.
Dalším faktorem je i odbornost profese – administrativní či pomocné práce se obsadí rychleji a snáz neboť není nutná vysoká kvalifikace. Větší opatrnost je ovšem nutná v případě výběru inženýra či obchodního ředitele.
Dnes je navíc více než dříve důraz na loajalitu zaměstnanců – HR manažeři chtějí mít jistotu, že tento zaměstnanec skutečně ve firmě vydrží a bude zde spokojenost na obou stranách. Jak říká Michael Smets, profesor managementu na univerzitě Säid Business School, “Recruitment lidí je drahý a nabírat lidi, kteří zase hned odejdou, protože se jim zde nelíbí, je prostě ztráta času a peněz pro zaměstnance i zaměstnavatele.” (zdroj)